Péče o Sphynx

🍗 

STRAVA

Pokud má kočka zůstat zdravá, potřebuje nutričně vyvážené a kompletní krmivo. Kočky sphynx jsou fascinující plemeno, jejichž bezsrstý vzhled je dělá neobyčejnými. Bývají mnohem těžší, než by se na první pohled mohlo zdát. Složení krmiva by mělo být takové, aby uspokojovalo veškeré nutriční požadavky tohoto plemene.

Díky absenci srsti mají sphynx velmi rychlý metabolismus, který pomáhá regulovat tělesnou teplotu. Vhodné krmivo je s vysokým obsahem kalorií a zvýšeným obsahem tuků, které uspokojí vyšší energetické potřeby tohoto plemene.

Každá kočkovitá šelma je geneticky masožravec. Ani dlouhodobá domestikace kočky na tom, za celou historii nic nezměnila. Celý trávící trakt masožravců je jinak vyvinutý, než trávící trakt všežravců, anebo býložravců, a je tedy zapotřebí to zohlednit i ve výživě. Trávící trakt masožravců je velmi krátký, aby se rychle zbavil bakterií z masa. Není uzpůsoben na trávení rostlinných složek potravy.

JAK KRMIT

Granule: Sphynx má mít přístup ke granulím 24 hodin denně.

Konzervy/ kapsičky: malé kotě potřebuje ke správnému vývoji spoustu energie, proto doporučuji dávat konzervu/ kapsičku 3x denně. V dospělosti, samozřejmě s ohledem na výživový stav kočky dávám ráno konzervu a večer maso.

Maso: milují hovězí masíčko nakrájené na malé kousky. Doporučuji si udělat do mrazáku malé balíčky (50-70g) a každý den alespoň jeden dát. Maso by mělo být přemraženo minimálně 24 hodin.

Pamlsky: s pamlsky opatrně, mohou způsobovat průjmy. Doporučuji vitamínovou pastu nebo mrazem sušené masíčko.

Pitný režim: Kočka musí mít nepřetržitý přístup k pitné vodě! Pokud máte pocit, že kočka málo pije, doporučuji koupit fontánku.

IMUNITA

Kočičí imunitní systém je skoro shodný s ostatními savci . Jsou zde jen malé odlišnosti v některých lymfatických orgánech . Brzlík ( thymus ) tvoří více laloků , kde každý z nich má svou korovou a dřeňovou část . Další odlišnost představuje stavba sleziny , která zde nemá přímé endoteliální propojení mezi tepénkami a drobnými žilkami . Mimo to je také schopná obsáhnout až 16 % celkového objemu krve . Co se týče protilátek , byly u koček prokázány izotypy IgM , IgG , IgA i IgE. Hlavní centrum imunitního systému je ve střevech, tudíž je důležité dbát na správnou a vyváženou stravu a preventivně chránit svou kočku. Důležité je také omezit stresové situace, které imunitu rapidně oslabují. Zvláště u koťátek a starších koček je důležité posilovat imunitní systém. Ale i když jsou kočky již dospělé, jejich zdraví prospívají specifické mikroživiny, které mají na imunitní systém příznivý vliv. Mezi ně patří vitamíny E a C (antioxidanty, lapače radikálů), dobrým základem pro imunitu jsou esenciální mastné kyseliny, aminokyseliny, minerály a imunostimulační beta-glukany, jejichž účinky jsou nyní vědecky prokázané.

Jednoduše řečeno, DOBRÁ IMUNITA JE ZÁKLAD VŠEHO!
 

Péče o kůži:

Pokud kočka není vystavována přímému sluníčku (pohyb venku), není potřeba mazat opalovacími krémy. S opalovacími krémy opatrně, ne všechny jsou vhodné pro kočky. Moje kočky žijí pouze doma, nikdy jsem je nemazala.

KOUPÁNÍ

Je zbytečné koupat kočku každý týden. Naopak čím častěji koupete, tím se zvyšuje produkce mazu a kočka se rychleji špiní. Každá kočka se mastí jinak, je dobré vysledovat správnou chvíli na koupel.

Na koupání používám peelingovou rukavici- krásně se s ní smývá maz a špína a dětský sprchový gel HIPP.

TIP!- pokud je kočka hodně špinavá, doporučuji před koupelí tělo promasírovat dětským olejem. Špína a maz se krásně uvolní a poté bez drbání krásně a lehce umyjete.

Mezi koupáním používám dětské ubrousky.

DRÁPKY

Je dobré alespoň jednou týdně otřít dětským ubrouskem záhyby na prstech a v okolí drápku. V těchto místech je zvýšená produkce mazu a usazuje se tam prach z kočkolitu. Mohou se přemnožit kvasinky.

Jak stříhat drápky?

Myslím si, že při stříhání drápků, čištění očí a uší je nejlepší kočku zabalit do ručníku a položit si jí na stehna. Kočka se nebude moci hýbat a předejdeme nechtěnému zranění.

Drápky stříhám podle potřeby, zhruba každých 10 dní. Musíte být opatrní, abyste drápek nezastřihli moc - bude krvácet. Pokud se to stane, je potřeba ránu vydesinfikovat.

OČI

Sphynx nemá řasy, proto se v očích často usazují nečistoty. Je dobré každý den oči otřít. Stačí odličovací tampónek namočený ve vodě. Na oči kupuji speciální ubrousky a doporučuji je.

UŠI

Díky absenci srsti se v uších tvoří hodně mazu. Je velmi důležité uši pravidelně čistit (cca jednou za deset dní). Nelekněte se množství mazu, které dostanete z ucha ven 

Čistím: - bambusové vatové tyčinky (jsou pevnější)

- čistič na uši SKIN Med OTIC (můžete použít jakýkoliv jiný)

BRADA

Jelikož sphynx produkuje velké množství mazu, stane se, že se mu ucpou póry na bradičce (někdy i na ocásku). Je potřeba taková místa více čistit a ucpané póry vymačkat. Samozřejmě kočka z toho nadšená není, ale je to potřeba. Zanedbané póry se zanítí. Takže ideálně kočku po koupeli, zabalit do ručníku a opatrně vymačkávat. Poté bradu vyčistit pleťovou vodou.

Petra Šafářová, petrasaf@centrum.cz,
+420 604 426 799
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky